AKADEMIA O „ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH”

Zdjęcia

Prezentacja Izabeli Nafalskiej

Prezentacja Klaudii Klasury

1 marca 2017 roku w przypadający Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca tych, którzy po 1945 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Akademię w postaci prezentacji multimedialnej, zaprezentowała młodzież z klasy II Gimnazjum. Celem ich działań było przybliżenie stosunkowo młodego święta (obchodzonego od 2011 roku), oraz postaci tworzących tzw. „Żołnierzy Wyklętych”. Wspomniano Łukasza Cieplińskiego, Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę, znaną jako Inka czy Tadeusza Pelaka. Szczególne wspominano „Żołnierzy Wyklętych” pochodzących z naszego regionu lub działających na naszym obszarze – Lubelszczyźnie.

Młodzież poprzez prezentację podkreśliła,  że Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. A kolejne pokolenia aby rozumiały, że w godzinie próby –  jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

Dwie uczennice z klasy I gimnazjum wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" zorganizowanym przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Wykonały prezentacje multimedialne o "naszym", bo pochodzącyn z Rożdżałowa, Żołnierzu Wyklętym - Leonie Bornusie. Uczniów do konkursu przygotowała nauczyciel historii Jowita Mróz.