NOC BIBLIOTEK

Zdjęcia

3 czerwca 2017 r. biblioteka Zespołu Szkół w Strupinie Dużym była czynna od godz. 19:00 do północy w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”. To ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Program „Nocy bibliotek” w naszej szkole był bardzo interesujący. Zaczęliśmy od wspólnego przeczytania jednego z najtrudniejszych polskich wierszy dla dzieci – „Lokomotywy” J. Tuwima. Następnie uczestnicy wysłuchali ostatniego rozdziału książki pt. „Nowe przygody Kubusia Puchatka”. Po głośnym czytaniu uczestnicy wzięli udział w warsztatach z myślenia wizualnego, po których wszyscy stwierdzili, że potrafią rysować! W ramach „Nocy Bibliotek” uczestnicy imprezy mogli obejrzeć film oparty na motywach serii książek M. Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” – „Stalla Nostra”. Oglądający przeżywali razem z bohaterami filmu ich przygody. Po filmie odbyła się zabawa w detektywów. Uczestnicy otrzymali mapę i list, które miały wskazać miejsce ukrycia skrzyni ze skarbami. Wszyscy uczestnicy otrzymali legitymacje detektywa i mogli nauczyć się jak zdjąć swoje odciski palców, które zabezpieczone mogli przykleić zamiast fotografii na legitymacji detektywa. Następnie uczestnicy Nocy Biblioteka wzięli udział w kalamburach literackich. Każdy losował tytuł innej baśni lub wiersza, który przedstawiał innym uczestnikom w sposób, który zapewniał jak najszybsze odgadnięcie hasła. Najlepszy okazał się Rafał Steczuk, który wygrał dwa bilety do kina. Na koniec imprezy, przy zgaszonym świetle i włączonej jednej latarce, przeczytaliśmy najstraszniejszy rozdział „Godziny duchów” R. Kosika. Wszyscy uczestnicy „Nocy Bibliotek” otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i nalepki – ekslibrisy.