DZIEŃ KOSZULI W KRATĘ

Zdjęcia

4 października 2017 r. obchodziliśmy Dzień Koszuli w Kratę. Uczniowie, którzy tego dnia przyłączyli się do akcji, nie byli pytani. Dziękujemy za wspólną zabawę!

Skąd wzięła się krata? Kratka to wzór istniejący od stuleci. Na początku był to tartan – wzór na materiale, z którego był uszyte tradycyjne stroje mieszkańców Szkocji, różny dla każdego klanu. Historia kratki to także częściowo historia mody. Kratka to był początkowo prosty wzór złożony z dwóch lub trzech kolorów. Wybór koloru dla danego klanu był związany z obecnością roślin, drzew, jagód, z których pozyskiwało się barwnik. Dzięki temu łatwo można było rozpoznać z jakiego regionu pochodzi noszący dany ubiór człowiek i do jakiego klanu należy.

Z czasem pojawiły się sztuczne barwniki, dzięki czemu tkacze byli w stanie rozbudować podstawowe wzory, a każdy odłam klanu mógł pozyskać odrębny wzór i kolorystykę.
W ten sposób uzyskaliśmy szkocką kratę utworzoną z krzyżujących się pasów o różnych barwach i szerokościach. Przebiegają one w takim samym porządku wzdłuż i wszerz. Klasyczna szkocka krata charakteryzuje się tym, że paski są odwzorowane w lustrzany sposób tak w pionie jak i poziomie.
Kraty to jednak nie tylko krata szkocka – to także tzw. „kurza stopka” – gęsty wzór pionowych i poziomych paseczków czy królewska kratka (tzw. kratka księcia Walii) będąca kolorową kratą naniesioną na drobną, zwykle biało-czarno-szarą kratkę, będąca jej tłem. Znamy jeszcze kratę pasterza – używaną w ubraniach tweedowych. Jest to tradycyjna kratka nałożona na tło będące pepitką.

Tu dochodzimy do najbardziej znanej i pożądanej kratki Burberry. Stanowi ją czerwono-biało-czarna kratka na beżowym tle Nie trafiłaby ona na pierwsze strony gazet i dalej przeznaczona byłaby dla angielskich dżentelmenów, gdyby nie letnia olimpiada w Tokio (1964). Stało się to za sprawą angielskiej drużyny kobiet, która wychodząc z samolotu zdjęła trencze i przewiesiła je sobie przez ramię, składając w taki sposób, że kraciasta podpinka znalazła się na górze. Od tego momentu kratka stała się modna. Obecnie jest to jeden z najbardziej modnych wzorów na świecie. Możemy ją odnaleźć w wielu modyfikacjach, formach, kolorach i zastosowaniach.